Церква у ЗНО з історії України 2021 (частина 1)


  Відкрито набір у групи підготовки до ЗНО і ДПА 2022! Старт занять – 13 вересня!


  Річна підготовка в Академіці – це курс підготовки до ЗНО і ДПА з основних навчальних предметів. Програма курсу охоплює усю необхідну для ЗНО і ДПА теорію та практику, уміщену у 70-72 занять тривалістю 90 хвилин.Заняття відбуваються у відділеннях Академіки та онлайн.


   Церква та релігія в Україні — одна з обов’язкових тем на ЗНО з історії України 2021. Пропонуємо тобі підбірку основних фактів із цієї теми, що гарантовано допоможе тобі не втратити дорогоцінних балів.

   Найчисленнішими за кількістю вірян в Україні є православна та католицька конфесія, що належать до християнства. 

   Язичництво


   До появи християнства на території України було поширеним слов’янське язичництво. Дажбог, Перун, Велес — боги, що відповідають за природні явища. Їм поклонялись слов’яни, приносячи жертви та вшановуючи ідолів. Про це праслов’янське язичництво маємо відомості від християн, що були проти нього і хотіли знищити його.

   Збруцький ідол


   А щоб бути готовим до всіх завдань на ЗНО з історії України 2021, ознайомся з нашими порадами по роботі з мапами🗺   Перші християни


   Перших християн було дуже мало, тому що більшість населення була язичниками.
   Згідно з легендою, апостол Андрій у І ст. прийшов і сказав, що ТУТ буде християнське місто.

   Першим князем-християнином був Аскольд. У 860 рр. він здійснив похід на Константинополь, що увінчався перемогою, результатом якої були:

   торговий договір;

   хрещення князя та його війська (але не всього Києва та Русі);

   Наступною християнкою серед правителів Русі стала Ольга (945-962), яка охрестилася під час дипломатичного візиту до Константинополя. Однак син княгині, Святослав, був затятим язичником.


   Детальніше про підготовку до ЗНО з Академікою можна прочитати тут ☺️   Володимир Великий і християнство


   Князь Володимир Великий охрестив Русь. З 980 року він прагнув централізувати владу, а для цього потрібно було на щось опиратися. Для досягнення цієї мети Володимир вирішив використати релігію. Спочатку він спробував втілити ідею централізації влади через язичництво: зробив пантеон богів на Старокиївській горі (там, де зараз розташовано Музей історії України і фундамент Десятинної церкви). Але нічого не вдалося, бо у кожного племені був свій головний бог. Якщо київський князь приходив, приміром, до Чернігова і закликав іти в військовий похід, а верховний чернігівський бог був проти цього, то похід не відбувався.

   У літописі зберігся уривок, у якому йдеться про вибір віри князем Володимиром. В основі сюжету розповідь про те, як представники різних конфесій приїжджали до Києва представляти свою релігію (іслам, іудаїзм). Князь зупинився на релігії найближчого сусіда —  Візантії.


   Багато матеріалів до вивчення? Допоможемо структурувати все у нашій статті “Як правильно вивчати новий матеріал” 😉   Хрещення Русі


   У 988 році відбулося хрещення князя Володимира Великого у Корсуні (руська назва Херсонеса).  Князь змусив  населення Русі охреститись: зібрав населення біля Дніпра і під страхом розправи охрестив, жерців язичницького культу прогнав, а кумирів(ідолів) спустив по Дніпру. Зауважте, що в 988 році відбулося впровадження християнства, але не повний перехід до нього. Ще й зараз елементи язичництва зберігаються в традиціях.

   Хрещення Володимира Великого
   Хрещення князя Володимира у Корсуні. Мініатюра з Радзивіллівського літопису XV ст.

   Після хрещення розпочалося будівництво церкви, що отримала назву Десятинною, оскільки для її спорудження було використано 1/10 частину доходів князя Володимира. Спорудили її на місці старого пантеону язичницьких богів. До нашого часу зберігся лише фундамент цієї церкви.

   Розбудував Київ князь Ярослава Мудрий. У 1036 році було відкрито для прихожан собор Святої Софії. Споруджено було його на місці перемоги русичів над печенігами.

   Софія Київська ЗНО Історія 2021
   Софія Київська

   Першим митрополитом-русичем став Іларіон (перші два митрополити були греками, бо серед колишнього населення не було кандидатів). Іларіон належить до наступного покоління християн.

   У 1051-1055 рр він написав «Слово про Закон і Благодать» (1). Не сплутай його з «Повчанням дітям» Володимира Мономаха (2). У першому тексті багато піднесених думок, для автора найважливішою є віра; у другому тексті думки більш приземлені, поради, що міг би дати батько своїм дітям.

   Святі Антоній і Феодосій під час правління Ярослава Мудрого засновують Києво-Печерський монастир, який згодом отримає статус лаври.

   Церковна структура

   1. Патріарх (спочатку їх було 4, пізніше додався ще й Московський) — найвища посада. Для України — патріарх Константинопольський, від якого було отримано хрещення.
   2. Митрополит — регіональний керівник. Київський митрополит керував територією Русі. Митрополія поділялась на церковні райони – єпархії.
   3. Єпископи — керівники єпархії
   4. Священики — служителі на парафіях.

   У 1240 році сталося захоплення Києва монголами і зруйнування Десятинної церкви. Останні жителі міста переховувалися в церкві, там їх і було поховано. Через ці події Київ втратив статус столиці. Митрополит виїхав ще на кілька століть. Почалась роздробленість, з’явились нові регіони, зокрема Галицько-Волинське князівство. Один із його князів захотів незалежності — так свою митрополію отримав Юрій І Львович.
   Галицька митрополія певний час підпорядковувались Константинопольському патріарху, але до XIV ст. не стало вже і її.   Обов’язкові дати на ЗНО з історії:

  • 860 р. – Похід Аскольда на Константинополь, укладення першого відомого договору Русі з Візантією
  • 988 р. – Запровадження християнства як державної релігії
  • 1019–1054 рр. – Князювання Ярослава Мудрого в Києві
  • 1036 р. – Розгром печенігів князем Ярославом Мудрим
  • Євген Дубовінський,
   викладач освітнього центру “Академіка”
   магістр історії

   Фотографії:
   Фото 1,2. https://osvita.ua/test/training/history/60197/
   Фото 3. http://mdch.kiev.ua/node/710
   Фото 4. https://osvita.ua/test/training/history/59830/   Перевір свої знання, пройшовши короткий тест

   Церква у ЗНО з історії України