Власне висловлення – важлива частина сертифікаційної роботи з української мови та літератури. За власне висловлення можна отримати аж 20 балів (це 20% від загальної кількості балів на ЗНО)!
Методист і викладачка української мови та літератури освітнього центру “Академіка” Аліна Костюченко підготувала поради для написання власного висловлення на максимум.
Власне висловлення — це не художній твір! Не потрібно вигадувати хитрі метафори, аби отримати високий бал! Насправді, власне висловлення — це відповідь на поставлене запитання, тільки оформлена за певними правилами.
Тому не варто перейматися тим, що ти невиправний “тєхнарь” і не вмієш описувати очиці, повні невиправної туги, або ж стяг, що майорить над осяяною весняним сонцем вулицею. Вправності можна досягти регулярними тренуваннями!
Детальніше про підготовку до ЗНО з Академікою можна прочитати тут ☺️
Перед початком написання варто обдумати основні моменти висловлення, схематично зобразити на аркуші усі моменти, що пов’язані з висловленням, логічно пов’язати їх між собою, розбити протилежні позиції на окремі абзаци, згадати максимально доречні приклади та коротко їх запиши.
Якщо твої знання історії не дуже ґрунтовні, а життєвий досвід не дозволяє дібрати влучний приклад на конкретну тему, є порада:
досконало вивчи ОДНУ біографію якоїсь відомої людини – і ти точно зможеш навести якісний приклад.
Це може бути будь-хто: від Стіва Джобса до Кузьми Скрябіна, від Тараса Шевченка до Ґрети Тунберґ.
Відкрито набір у групи інтенсивів до ЗНО та ДПА 2022! Старт занять – 17 січня!
Інтенсив в Академіці – це прискорена підготовка до ЗНО та ДПА з основних навчальних предметів. Програма курсу охоплює теорію та практику із тем, що надають найбільше балів на ЗНО і ДПА та уміщена в 36 занять по 90 хв та 18 занять по 60 хв. Заняття відбуваються у відділеннях Академіки та онлайн.
Перечитуючи твори з літератури для ЗНО, створюй портфоліо персонажів, обдумуючи, ілюстрацією до якого типу ситуація міг би бути герой. Періодично проглядай власні записи: так поступово ти матимеш цілісне уявлення про увесь літературний процес. Не забувай, що у власному висловлюванні обов’язково вказувати автора твору, на який посилаєшся, жанр та повне ім’я героя.
Ніяким чином не згадуй у творі своє ім’я, походження чи контактну інформацію. Робота автоматично вважатиметься розсекреченою, а ти одержиш нуль балів.
Однак, так само легко й втратити дорогоцінні два бали.
Типові помилки при формулюванні висновку:
1. Майже дослівне переписування тези. Навіть якщо ти для кожного слова в першому абзаці підбереш синонім, це все одно буде помітно.
2. Висновок суперечить тезі. Твоя позиція мусить бути незмінною.
3. Висновок підсумовує лише частину міркувань, поданих у творі.
4. Заклики чи поради в останніх реченнях власного висловлення. 5. Вживання конструкцій типу «я думаю», «на мою думку». Залиш їх для тези.
Аліна Костюченко,
методист, викладачка української мови та літератури освітнього центру “Академіка”
студенти та випусники кращих ЗВО країни
Українська мова і література – 200
Магістр філології (Києво-Могилянська академія). Сертифікатна програма з перекладознавства. За 4 роки викладання підготувала до ЗНО 240 учнів.
Українська мова і література – 195
КНУ ім. Тараса Шевченка, Інститут Філології.
Українська мова і література – 200
Національний університет “Києво-Могилянська академія”
Факультет соціальних наук і соціальних технологій