Як написати мотиваційний лист для вступу в 2022 році?

  Для вступу в 2022 році абітурієнтам, окрім результатів з трьох предметів НМТ, необхідно буде подавати мотиваційний лист. І хоча така практика не є новаторською, обов’язковою вона стала тільки цього буремного навчального року. Пропонуємо розібратися з тим, як правильно та успішно впоратися з цим завданням.

  Роль мотиваційного листа під час вступу 2022

  • Якщо ви вступаєте на бюджет: НМТ+мотиваційний лист

  Оскільки замість результатів трьох тестів ЗНО будуть лише результати мультипредметного тесту, зросте кількість абітурієнтів із однаковим конкурсним балом. Ось тоді вирішальну роль відіграватиме мотиваційний лист. 

  • Якщо ви вступаєте на бюджет на творчу спеціальність: Творчий конкурс + мотиваційний лист

  На творчі спеціальності цього року мультипредметний тест не потрібен. Якщо ж успіхи у творчому конкурсі в абітурієнтів однакові, зважатимуть на мотиваційні листи.

  • Якщо ви вступаєте на контракт: НМТ+мотиваційний лист або ТІЛЬКИ мотиваційний лист

  Але вирішальну роль він відіграватиме, якщо людина вступатиме на контракт: зараховуватимуть за одним лише мотиваційним листом. Утім, це лише на спеціальності, які не мають найбільшого попиту. На контракт лише за мотиваційним листом можна вступати на, скажімо, такі спеціальності: біотехнології, IT, філософія, культурологія, дизайн інтер’єру, харчові технології, перукар-модельєр. На спеціальності 035, 05, 06, 07, 08, 22, 24, 28, 29 потрібен і НМТ, і мотиваційний лист.

  Більше про НМТ та умови вступу у 2022 році в нашій статті:  Що буде замість ЗНО у 2022 році?

  І ще один важливий аргумент на користь написання мотиваційного листа: під час його написання ти матимеш можливість ще раз обміркувати, чи правильно обрав навчальний заклад і спеціальність. 

  Що таке мотиваційний лист? 

  З одного боку, це офіційний документ, що додається до пакету документів під час вступу. З іншого боку, це лист, у якому вступник пояснює, чому саме його варто обрати для навчання на цій освітній програмі. На відміну від стандартизованого ділового листа, мотиваційний лист дає можливість описати самого себе як особистість, що володіє унікальним набором знань, умінь та чеснот.

  Типові вимоги до написання мотиваційного листа

  Хоча мотиваційний лист залишає багато простору для креативу, він усе одно повинен відповідати вимогам, що ставляться до ділових листів. Передусім це лаконічність. Немає ніякої потреби нагромаджувати величезну кількість слів, що не містять важливої та конкретної інформації. «Зайві» слова лише перевантажать та роздратують члена приймальної комісії, але аж ніяк не підвищать твої шанси на вступ. Якщо ти помітив, що одну й ту ж інформацію подав у кількох реченнях, але різними словами, то сміливо закреслюй частину такого тексту. 

  Не менш важливою є структурованість мотиваційного листа. Заздалегідь продуманий план викладу думок дозволить оформити текст у цілісні смислові блоки, які на письмі буле легко розбити на абзаци. Орієнтовну структуру написання мотиваційного листа розглянемо в наступному пункті. 

  І третя, але точно не менш важлива вимога, – це грамотність. Наявність орфографічних чи стилістичних помилок є неприпустимою, не залежно від того, яку професію ти плануєш здобувати. Для того, щоб упевнитися в тому, що твій лист не містить помилок, перед тим, як надіслати його, попроси когось, чия грамотність не викликає в тебе сумнівів, прочитати файл та вказати на проблемні місця. 

  Академіка пропонує послугу з написання/перевірки мотиваційного листа з експертом. Для отримання деталей послуги залиште заявку 🙂

   Онлайн-курс “Власне висловлення на максимум”
   Географія
   Хімія
   Фізика
   Біологія
   Історія України
   Англійська мова
   Математика
   Українська мова та література

   Структура мотиваційного листа

   Мотиваційний лист складається з таких обов’язкових елементів: «шапка», звертання, вступ, основна частина та висновок. 

   «Шапка» – це та частина листа, яку легко вирізнити з-поміж інших через нетипове розміщення (у правому верхньому куті аркуша). У ній вказується назва закладу вищої освіти, прізвище та ініціали людини, якій адресовано лист (цю інформацію необхідно буде уточнити в приймальної комісії), а також твої прізвище, ініціали, адресу та номер телефону. 

   Після цього розташовуємо шанобливе звертання до адресата (той же член приймальної комісії, якого ти вказав у «шапці»). Рекомендований стиль оформлення: напівжирний шрифт та/або курсив, вирівнювання по центру. 

   Першим абзацом мотиваційного листа є вступ, у якому необхідно коротко пояснити, чому ти хочеш навчатися саме в цьому університеті і яким чином цей заклад сприятиме твоєму формуванню як професіонала та різнобічно розвиненої особистості. 

   Основна частина може містити кілька абзаців, оскільки саме в ній ти повинен себе «прорекламувати». Розпочати варто з вказівки на те, що саме тебе цікавить в обраній спеціальності, ким ти себе уявляєш у майбутньому, у якій сфері ти плануєш розвиватися та яких вершин плануєш у ній досягти. Після цього необхідно вказати свої досягнення, які знадобляться під час навчання. Це можуть бути академічні успіхи, участь у конкурсах, фестивалях, вебінарах чи майстер-класах, організація подій, відвідування країн, установ, закладів, спілкування з професіоналами в обраній сфері діяльності. Окрім того, можна вказати ще й свої особистісні чесноти, а також проілюструвати написане реальною історією з життя.

   Висновок – це ще одна частина, що складається лише з одного абзацу. У ньому варто підсумувати все вищесказане, а також наголосити на своїй готовності розпочати навчання саме в цьому навчальному закладі.

   Скільки мотиваційних листів потрібно буде написати для вступу в 2022 році? 

   Оскільки на бюджет цього року можна буде подати заяви до максимум 5 університетів, то написати варто таку ж кількість мотиваційних листів. На контракт можна подати аж 20 заяв, а тому кількість листів на таку форму навчання зростає до двох десятків. Універсального мотиваційного листа, що підходитиме для всіх університетів одразу ж, не існує.

   Як зробити свій мотиваційний лист унікальним?

   • Не бійся розказувати історії! Спробуй описати якусь зі своїх сильних сторін за допомогою реального випадку з життя. Наприклад, замість слів «я дуже креативний», розкажи про те, як ти запропонував знімати відео в Tik Tok до Дня вчителя, а замість «я люблю організовувати людей», згадай, як зібрав усіх своїх однокласників плести маскувальні сітки для ЗСУ.
   • Продемонструй обізнаність! Не полінуйся ознайомитися з сайтами університетів для того, аби дізнатися, чим славиться цей навчальний заклад. Так тобі буде простіше написати про себе щось таке, що оцінить приймальна комісія саме цього ЗВО. Можливо, ти знайдеш навчальну дисципліну, викладача чи студентську організацію, що тебе «запалить» – не бійся про це згадати у своєму мотиваційному листі. 
   • Будь допитливим! Не варто соромитися вказувати на те, чого ти ще не знаєш. Якщо ти вже займався, скажімо, програмуванням, але відчував брак професійного середовища для зростання чи недостатню обізнаність у якійсь базовій дисципліні, напиши про це, обов’язково зазначивши, що дуже хотів би здобути необхідну кваліфікацію саме в цьому університеті. 

   Уміння писати мотиваційні листи – це одна з важливих компетенцій сучасної людини. Ми сподіваємося, що ці поради допоможуть тобі оволодіти цим умінням та вступити до омріяного навчального закладу.

   Академіка пропонує послугу з написання/перевірки мотиваційного листа з експертом. Для отримання деталей послуги залиште заявку 🙂

    Онлайн-курс “Власне висловлення на максимум”
    Географія
    Хімія
    Фізика
    Біологія
    Історія України
    Англійська мова
    Математика
    Українська мова та література