Що буде замість ЗНО в 2022 році?

  У 2022 році для вступу до ЗВО (університети) абітурієнти складатимуть не зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО), а національний мультипредметний тест (НМТ). На відміну від ЗНО, можливості обирати предмети для НМТ не буде. Тест міститиме питання із трьох дисциплін: українська мова (без літератури), математика та історія України. 

  Які завдання будуть у мультипредметному тесті (НМТ)? 

  Із кожної дисципліни вступникам буде запропоновано по 20 запитань, на виконання яких надаватиметься 80 хвилин. Оцінюватись мультидисциплінарний тест буде відповідно до чинних програмам ЗНО, однак не охоплюватиме тем, що вивчаються в другому семестрі 11 класу. Результат із кожного з трьох предметів учасник отримає одразу ж після завершення виконання тесту за шкалою 100-200.

  Де та коли можна буде скласти мультипредметний тест? 

  • Випускники, які планують вступати до ЗВО в 2022 році, повинні зареєструватися на ЗНО  до 9 квітня, створити реєстраційну картку та віддати її керівнику закладу освіти або надіслати до відповідного регіонального центру оцінювання якості освіти. Створити картку можна за посиланням. У разі, якщо випускник через якісь причини не встиг роздрукувати, передати чи надіслати документи до 9 квітня, оформлення реєстраційної картки буде достатньо. Якщо до початку війни ви вже встигли зареєструватися на ЗНО, то окремо реєструватися для НМТ не потрібно
  • Складання НМТ відбуватиметься в липні. Випускники повинні будуть прийти до визначеного в районі місця проживання або місця тимчасового перебування центру тестування. Попередньо відомо, що складання тесту відбуватиметься за комп’ютерами.
  • Через  загрозу повітряних тривог у різних регіонах тестування проводитиметься в різні дні. За словами голови комітету Верховної Ради з питань освіти та науки Сергія Бабака на проходження тесту випускники матимуть мінімум 10 днів і це без урахування можливої додаткової сесії. Якщо хтось не зможе прийти на ЗНО сьогодні, зможе це зробити наступного разу.
  • Кожного разу варіанти тестів будуть різними. Залежно від кількості днів буде і кількість варіантів. Наприклад, якщо випускники складатимуть тести 10 днів, значить буде і 10 варіантів тестів.
  • Під час повітряної тривоги проведення загального тесту буде призупинено, а його учасники перейдуть у безпечне місце. Після закінчення тривоги випускники зможуть повернутися до тестування.

  Як відбуватиметься вступ до університетів у 2022 році? 

  • На відміну від порядку вступу в попередні роки, у 2022 році сертифікатів про проходження ЗНО буде не чотири, а один. Також абітурієнти для вступу мають подавати мотиваційний лист – документ, у якому пояснюють причини, з яких вважають себе найкращими кандидатами для вступу на відповідну навчальну програму конкретного університету. Він потрібен для того, щоб надати перевагу умовно одному з двох вступників, які набрали однакову кількість балів ЗНО. Раніше такі збіги були рідкісним явищем, але не цього року. При вступі в умовах війни мотиваційний лист матиме дещо вищу цінність, адже випускники здаватимуть не чотири предмети, а один. Отже, ймовірність того, що кількість вступників з однаковими балами зросте – вища.
  • Атестат, медаль, призові місця в олімпіаді не будуть впливати при вступі. 
  • Для вступу на творчі спеціальності буде враховуватися лише творчий конкурс. Для вступу на інші спеціальності на бюджет, а також спеціальності 035, 05, 06, 07, 08, 22, 24, 28, 29 на бюджет і за контрактом – національний мультипредметний тест. На інші спеціальності на контракт – лише мотиваційний лист.
  Спеціальності, які потребують мультипредметний тест (НМТ) на КОНТРАКТ

  Чи будуть встановлюватися порогові бали? 

  • Для вступу на основі загальної середньої освіти (державне замовлення) – не менше за 125;
  • для медичних спеціальностей, зокрема стоматологія (222, 228), педіатрія – 150 (за винятком вступників за конкурсним балом більше 175 балів);
  • для здобуття освітнього рівня магістра за спеціальністю фармація, промислова фармація (226) – 130 балів;

  для спеціальностей галузей право (08), публічне управління, адміністрування (28), міжнародні відносини (29) – 140 балів.

  Чи можна використати сертифікат ЗНО минулих років?

  Так. Якщо абітурієнт з тих чи інших причин має сертифікати ЗНО за 2019, 2020 або 2021 роки з української мови, математики та історії України – ними можна скористатися цього року.

  Чи будуть встановлені коефіцієнти для вступу? 

  Зазвичай під час вступної кампанії діють три коригувальні коефіцієнти: сільський, регіональний та галузевий. Сільський і галузевий коефіцієнти цього року будуть діяти так, як передбачають умови прийому на 2022 рік. Регіональний коефіцієнт пізніше зазнає певних змін, оскільки зараз суттєво змінюються регіональні пріоритети вступників і закладів освіти. 

  Чи буде враховуватись середній бал атестата?

  Цього року середній бал атестата при вступі враховуватися не буде.

  Що відомо про завдання з української мови? 

  Зміст завдань блоку НМТ з української мови буде відповідати чинній програмі ЗНО з української мови

  НМТ з української мови охоплює такі теми:

  • «Фонетика. Графіка. Орфоепія. Орфографія»;
  • «Лексикологія. Фразеологія»;
  • «Будова слова. Словотвір»;
  • «Морфологія»;
  • «Синтаксис»;
  • «Стилістика» (приділено менше уваги);
  • «Розвиток мовлення» (приділено менше уваги).

  Яка структура блоку НМТ з української мови?

  Усього в блоці НМТ з української мови буде 20 завдань, з-поміж яких: 

  • 15 завдань з вибором однієї правильної відповіді з чотирьох або п’яти варіантів;
  • 5 завдань на встановлення відповідності (потрібно встановити по 4 «логічні пари»). 

  Зверніть увагу, що в блоці НМТ з української мови не буде завдань, які передбачають надання письмової розгорнутої чи короткої відповідей, як не буде й завдань з української літератури. 

  Інформація, надана в цій статті, може змінюватися та уточнюватися. Фінальний варіант умов цьогорічної вступної кампанії буде оприлюднено в офіційному документі про порядок вступу до ЗВО в 2022 році.

  Аліна Костюченко,
  методист напрямку ЗНО освітнього центру “Академіка”