Церква у ЗНО з історії України 2022 (частина 1)


  Відкрито набір у групи інтенсивів до ЗНО та ДПА 2022! Старт занять – 17 січня!


  Інтенсив в Академіці – це прискорена підготовка до ЗНО та ДПА з основних навчальних предметів. Програма курсу охоплює теорію та практику із тем, що надають найбільше балів на ЗНО і ДПА та уміщена в 36 занять по 90 хв та 18 занять по 60 хв. Заняття відбуваються у відділеннях Академіки та онлайн.


  Церква та релігія в Україні — одна з обов’язкових тем на ЗНО з історії України 2022. Пропонуємо тобі підбірку основних фактів із цієї теми, що гарантовано допоможе тобі не втратити дорогоцінних балів.

  Найчисленнішими за кількістю вірян в Україні є православна та католицька конфесія, що належать до християнства. 

  Язичництво


  До появи християнства на території України було поширеним слов’янське язичництво. Дажбог, Перун, Велес — боги, що відповідають за природні явища. Їм поклонялись слов’яни, приносячи жертви та вшановуючи ідолів. Про це праслов’янське язичництво маємо відомості від християн, що були проти нього і хотіли знищити його.

  Збруцький ідол


  А щоб бути готовим до всіх завдань на ЗНО з історії України 2022, ознайомся з нашими порадами по роботі з мапами🗺  Перші християни


  Перших християн було дуже мало, тому що більшість населення була язичниками.
  Згідно з легендою, апостол Андрій у І ст. прийшов і сказав, що ТУТ буде християнське місто.

  Першим князем-християнином був Аскольд. У 860 рр. він здійснив похід на Константинополь, що увінчався перемогою, результатом якої були:

  торговий договір;

  хрещення князя та його війська (але не всього Києва та Русі);

  Наступною християнкою серед правителів Русі стала Ольга (945-962), яка охрестилася під час дипломатичного візиту до Константинополя. Однак син княгині, Святослав, був затятим язичником.


  Детальніше про підготовку до ЗНО з Академікою можна прочитати тут ☺️  Володимир Великий і християнство


  Князь Володимир Великий охрестив Русь. З 980 року він прагнув централізувати владу, а для цього потрібно було на щось опиратися. Для досягнення цієї мети Володимир вирішив використати релігію. Спочатку він спробував втілити ідею централізації влади через язичництво: зробив пантеон богів на Старокиївській горі (там, де зараз розташовано Музей історії України і фундамент Десятинної церкви). Але нічого не вдалося, бо у кожного племені був свій головний бог. Якщо київський князь приходив, приміром, до Чернігова і закликав іти в військовий похід, а верховний чернігівський бог був проти цього, то похід не відбувався.

  У літописі зберігся уривок, у якому йдеться про вибір віри князем Володимиром. В основі сюжету розповідь про те, як представники різних конфесій приїжджали до Києва представляти свою релігію (іслам, іудаїзм). Князь зупинився на релігії найближчого сусіда —  Візантії.


  Багато матеріалів до вивчення? Допоможемо структурувати все у нашій статті “Як правильно вивчати новий матеріал” 😉  Хрещення Русі


  У 988 році відбулося хрещення князя Володимира Великого у Корсуні (руська назва Херсонеса).  Князь змусив  населення Русі охреститись: зібрав населення біля Дніпра і під страхом розправи охрестив, жерців язичницького культу прогнав, а кумирів(ідолів) спустив по Дніпру. Зауважте, що в 988 році відбулося впровадження християнства, але не повний перехід до нього. Ще й зараз елементи язичництва зберігаються в традиціях.

  Хрещення Володимира Великого
  Хрещення князя Володимира у Корсуні. Мініатюра з Радзивіллівського літопису XV ст.

  Після хрещення розпочалося будівництво церкви, що отримала назву Десятинною, оскільки для її спорудження було використано 1/10 частину доходів князя Володимира. Спорудили її на місці старого пантеону язичницьких богів. До нашого часу зберігся лише фундамент цієї церкви.

  Розбудував Київ князь Ярослава Мудрий. У 1036 році було відкрито для прихожан собор Святої Софії. Споруджено було його на місці перемоги русичів над печенігами.

  Софія Київська ЗНО Історія 2021
  Софія Київська

  Першим митрополитом-русичем став Іларіон (перші два митрополити були греками, бо серед колишнього населення не було кандидатів). Іларіон належить до наступного покоління християн.

  У 1051-1055 рр він написав «Слово про Закон і Благодать» (1). Не сплутай його з «Повчанням дітям» Володимира Мономаха (2). У першому тексті багато піднесених думок, для автора найважливішою є віра; у другому тексті думки більш приземлені, поради, що міг би дати батько своїм дітям.

  Святі Антоній і Феодосій під час правління Ярослава Мудрого засновують Києво-Печерський монастир, який згодом отримає статус лаври.

  Церковна структура

  1. Патріарх (спочатку їх було 4, пізніше додався ще й Московський) — найвища посада. Для України — патріарх Константинопольський, від якого було отримано хрещення.
  2. Митрополит — регіональний керівник. Київський митрополит керував територією Русі. Митрополія поділялась на церковні райони – єпархії.
  3. Єпископи — керівники єпархії
  4. Священики — служителі на парафіях.

  У 1240 році сталося захоплення Києва монголами і зруйнування Десятинної церкви. Останні жителі міста переховувалися в церкві, там їх і було поховано. Через ці події Київ втратив статус столиці. Митрополит виїхав ще на кілька століть. Почалась роздробленість, з’явились нові регіони, зокрема Галицько-Волинське князівство. Один із його князів захотів незалежності — так свою митрополію отримав Юрій І Львович.
  Галицька митрополія певний час підпорядковувались Константинопольському патріарху, але до XIV ст. не стало вже і її.  Обов’язкові дати на ЗНО з історії:

 • 860 р. – Похід Аскольда на Константинополь, укладення першого відомого договору Русі з Візантією
 • 988 р. – Запровадження християнства як державної релігії
 • 1019–1054 рр. – Князювання Ярослава Мудрого в Києві
 • 1036 р. – Розгром печенігів князем Ярославом Мудрим
 • Євген Дубовінський,
  викладач освітнього центру “Академіка”
  магістр історії

  Фотографії:
  Фото 1,2. https://osvita.ua/test/training/history/60197/
  Фото 3. http://mdch.kiev.ua/node/710
  Фото 4. https://osvita.ua/test/training/history/59830/  Перевір свої знання, пройшовши короткий тест